TEKNİK BİLGİLER

SONAR LAMİNE AHŞAP üretiminde hammadde olarak kayın kullanmakta olup hammaddeyi Bulgaristan’dan sağlamaktadır.

Laminasyon tekniğinde, CAD-CAM teknolojisiyle desteklenen 5 eksenli CNC makinamızda yapılan dişi ve erkek kalıplardan yararlanılır.

Yapılan kalıplar yüksek frekanslı, akım jeneratörlerin desteklediği soğuk preslere yerleştirilir. Kalıpların arasına aralarına tutkal sürülmüş papeller imalat şekline göre, suyuna (katmanların lifleri aynı yönde) ya da kontrasına (katmanların lif yönleri birbirine dik) olarak yerleştirilir. Presleme sırasında yüksek frekanslı jeneratörlerin tutkal moleküllerine verdiği akım sayesinde papellerin form alarak birbirine yapışması sağlanır. İstenilen form, malzemenin hacmine bağlı olarak 1-5 dk arasında değişen bir zaman diliminde elde edilir.

Laminasyon tekniği ile ağaca mekanik özellik kazandırılarak sandalyenin uzun ömürlü olması sağlanır. Formlar yüksek frekanslı jeneratörler desteğinde soğuk preste elde edildiğinden keresteden üretilen formlu parçalara kıyasla çıktı yüksektir. Bunun sayesinde hızlı bir üretim imkanı doğar.

5 eksenli CNC Makinesinin ahşap sektöründe laminasyon tekniğiyle birlikte kullanılması ürün tasarımlarımızda daha özgün ürünler yaratmamıza imkan tanımıştır. Bunun dışında ölçülerde geleneksel makinelerle ulaşılamayacak hassasiyete de CAD, CAM ve CNC desteğiyle ulaşılabilmektedir.

Copyright © Sonar Lamine Ahşap 2002